Otpor na Makedonija vo vremeto na turskoto vladeenje, Том 4

Предна корица
Misla, 1983
0 Рецензии
Отзивите не се потвърждават, но Google ги проверява за фалшиво съдържание и го премахва, когато такова бъде идентифицирано

Между кориците на книгата

Какво казват хората - Напишете рецензия

Не намерихме рецензии на обичайните места.

Съдържание

Раздел 1
7
Раздел 2
62
Раздел 3
106

21 други раздела не са показани

Други издания - Преглед на всички

Често срещани думи и фрази

Австрија Австријците Албанија Албанци Али-паша Атанасиј Балканот Бедредин Београд бидат бидејќи биле борба буна век Венеција веќе власт воени војна војници војска востание востанието востанија врз години голем градот дел ден додека дознаваме документи доста држава другите Европа еден едно заедно затоа значи иако извори имал имале имало испратил Истанбул Јахја Јован јули Кара Карпош кон крај крајот крал лист лица луѓе Македонија меѓу Меѓутоа место Мехмед многу можел Муса Мустафа наредба народи население начин Неапол неговата неговиот неговите неговото некои неколку нив нивните ние ните нови оваа овие овој околу октомври оние оружје Охрид охридскиот пак папата пат писмо повеќе покрај помош поради Портата потоа почетокот преку разни Румелија Русија санџак свои своите својата својот села селаните сили сите ската скиот Скопје Солун София според Србија страна султанот тврдината тие тогаш Тракија три туку тур турската турски турските Турција Турците уште ферман христијани цел чело Шпанија XVII

Библиография