Otpor na Makedonija vo vremeto na turskoto vladeenje, Том 4

Предна корица

Между кориците на книгата

Какво казват хората - Напишете рецензия

Не намерихме рецензии на обичайните места.

Съдържание

ВОСТАНИЈА ВО МАКЕДОНИЈА ВО XV ВЕК
10
Стопанскополитичката положба во светот во XVIII
21
Востанието на Муса Челеби 14091413 година
22

10 други раздела не са показани

Други издания - Преглед на всички

Често срещани думи и фрази

август Австрија Австријците Албанија Албанци Али-паша Атанасиј Балканот Београд бидат бидејќи биле борба буна век Венеција веќе власт воени војна војници војска востание востанието востанија врз години голема градот дел ден додека дознаваме документи доста држава другите Европа еден едно заедно затоа значи иако извори имал имале имало испратил Истанбул историја Јахја Јован јули Кара Карпош кон крај крајот крал лист лица луѓе Македонија меѓу Меѓутоа место Мехмед многу можел Муса Мустафа наредба народи население начин Неапол неговата неговиот неговите неговото некои неколку нив нивните ние ните нови оваа овие овој околу октомври оние оружје Охрид охридскиот пак папата пат писмо повеќе покрај помош поради Портата потоа почетокот преку разни Румелија Русија санџак свои своите својата својот села селаните сили сите скиот Скопје Солун София според Србија страна султанот тврдината тие тогаш Тракија три туку тур турската турски турските Турција Турците уште ферман христијани цел чело Шпанија XVII

Библиография