Otpor na Makedonija vo vremeto na turskoto vladeenje, Том 3

Предна корица

Между кориците на книгата

Какво казват хората - Напишете рецензия

Не намерихме рецензии на обичайните места.

Съдържание

ДЕЈНОСТА НА АЈДУТИТЕ
231
Ајдутските напади врз претставници на турската
247
Ајдутските упади во македонските градови
275

22 други раздела не са показани

Други издания - Преглед на всички

Често срещани думи и фрази

август ајду ајдути ајдутинот ајдутите ајдутска дружина ајдутската ајдутски ајдутските ајдутството акчиња април бидат бидејќи биле Битола Битолско борба вале век власти војвода врз главно гледа години голема градот дејност декември додека дознаваме документи доста друг другите дружина дружината еден документ едно жителите заедно затоа значи иако извори имале имало Истанбул јануари јули кадиите кадијата каза класа кон куќата лист лица лице луѓе мај Македонија македонската март меѓу Меѓутоа места место многу можеле муслимани напади нападнале напаѓале наредба наредено народна народот начин неговата неговиот некои неколку нив нивните ните обично оваа овие ограбиле оделе околу октомври оние оружје пак пари песни повеќе податоци поезија покрај помеѓу поради потоа право преку пример разни својата својот секој села селаните селата село селото син сите Скопје случај София според судот тат тие тогаш трговци три туку турската турски турските турските власти турските документи убиле уште фатен ферман целиот Челеби чело често XVII

Библиография