Маркетинг в хотелиерството

Предна корица
Zangador Ltd., 1.10.2011 г. - 374 страници

 „Маркетинг в хотелиерството” е плод на необходимостта от специализиран учебник, който да отразява специфичните особености на маркетинга на заведения за пребиваване (хотели, мотели, ваканционни селища, семейни хотели и др.). Съдържанието на учебника е разделено на 14 глави, всяка от които представя различните основополагащи концепции от управлението на маркетинговата дейност на заведенията за пребиваване – елементите на маркетинг микса (продукт, цена, канали за разпределение, комуникация), етапите на маркетинг процеса (информационно осигуряване, анализ, сегментиране, избор на пазарен сегмент, позициониране), характерните особености на потребителското поведение на туристите и корпоративните клиенти. Особено внимание е отделено на съвременни маркетингови концепции като управлението на качеството, управление на приходите и маркетинг на отношенията в хотелиерството.

Теоретичните постановки са доизяснени в специална рубрика От теория към практика, в която са представени и практически примери за хотели/хотелски вериги от световната туристическа индустрия. Учебникът позволява на читателите да анализират, избират и оценяват подходящите способи за управление на маркетинговата дейност на заведенията за пребиваване, както и да разбират методите за постигане на конкурентоспособност чрез разработване и осъществяване на пазарно ориентирани маркетингови програми.

Учебникът е разработен в съответствие с учебната програма за едноименната дисциплина „Маркетинг в хотелиерството”, изучавана от студентите от специалности „Хотелски мениджмънт”, „Маркетинг и управление на хотелиерството и туризма” и „Организация и управление на туристическото обслужване” във Висше училище „Международен колеж” – Албена, гр. Добрич. Предвид практико-приложния си характер, той може да се ползва както от студенти по туризъм/хотелиерство в други висши учебни заведения, така и от управители, фронт офис мениджъри, маркетинг мениджъри и други служители в заведения за пребиваване.

Авторите изказват благодарности на проф. д-р Светла Ракаджийска, доц. д-р Таня Дъбева и доц. д-р Стоян Маринов (Икономически Университет – Варна), доц. Веселин Благоев и гл. ас. д-р Мирослава Димитрова (Висше училище “Международен колеж” – Албена, гр. Добрич) и г-жа Светла Кирилова (управител на хотел “Мадара”, к.к. Златни пясъци) за конструктивните коментари към предходни версии на ръкописа. Авторите са задължени и на участниците в трите курса по "Маркетинг в хотелиерството", проведени в периода 2007-2009 г. и организирани от г-жа Божидарка Балинова в сътрудничество с Варненска туристическа камара, както и на г-жа Донка Георгиева (управител на АБ Травъл ООД и съводещ на курса заедно с първия автор), оживените дискусии с които вдъхновиха практическия фокус на учебника.

Авторите приветстват с благодарност всички препоръки, насочени към подобряване на представения учебник.

 

Информация за автора (2011)

Станислав Иванов е Академичен директор на Висше училище „Международен колеж”-Албена, гр. Добрич. Има докторска степен по икономика от Икономически университет–Варна, както и практически опит в маркетинговата дейност в туризма. Главен редактор е на European Journal of Tourism Research. Автор е на над 40 публикации в страната и чужбина в областта на маркетинга в хотелиерството, тур­операторската дейност, управлението на приходите, алтернативните видове туризъм, икономическия растеж. Специализирал е във Великобритания, Холандия, Норвегия, Кипър.

Владимир Жечев e асистент по маркетинг във Висше училище „Международен колеж”-Албена, гр. Добрич. Има бакалавърска степен по Международен бизнес и мениджмънт от Arnhem Business School, Холандия, и MBA от University of Wales, Великобритания. Автор е на статии в областта на маркетинга, електронната търговия и туризма публикувани в чуждестранни научни списания и на монография свързана с маркетинга в автомобилната индустрия. Специализирал е в представителството на General Motors в България. 

Библиография